7 Temmuz 2015 Salı

KONYA GEZİSİ

Ramazan ayında manevi duygular daha bir yükseliyor, dolayısı ile bu ayın anlam ve önemine uygun bir gezi planladık. Ülkemizin en önemli değerlerinden Mevlana'mızın müzesine gitmeye karar verdik. Gitmeden önce Mevlana Efendimizin hayatını, büyüklerimden dinledim. Önemli sözlerinden bazılarını da öğrendim.

Özellikle insanlığa verdiği 7 öğüdü o kadar derin ve anlamlı ki, üzerinden değil yıllar bin yıllar geçse yine çok güncel yine çok etkileyici...
  1. Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol.
  2. Şefkat ve merhamette güneş gibi ol.
  3. Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol.
  4. Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol.
  5. Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol.
  6. Hoşgörülükte deniz gibi ol.
  7. Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.
Mevlana efendimizin hayatı ve sözlerini içeren eserlere hemen her kitapçıda çok uygun fiyatlarla ulaşabilirsiniz. Bugün Hollywood camiasının bile mevlevi felsefesinden etkilendiği ve izlediği bilinmektedir. Bizim kendi değerlerimize daha fazla sahip çıkmamız ve anlamaya çalışmamız gerekir, öyle değil mi???

İşte müzeden bazı görüntüler;

Konya'ya kadar gelmişken, doğa harikası olan İvriz ve Regülatür'ü de görmeden gitmek istemedik. Sizde hem yeşili hemde güldür güldür akan buz gibi suyu seviyorsanız, herikisini de bulabileceğiniz bu ören yerlerini görmenizi tavsiye ederim.

İvriz Barajı Resimleri ( Yazın bile buz gibi olan suyuna bir tane karpuz koyduk 2 dakikada ortadan çatladı :) İlginizi çektiyse, İvriz ve İvriz kabartmaları ile ilgili daha geniş bilgiye web sitesinden ( http://www.ivriz.net ) ulaşabilirsiniz.

Regülatör (Atatürk Kültür Parkı) resimleri;
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder