1 Temmuz 2015 Çarşamba

Fethiye-Ölüdeniz


Yaz tatilimin ilk yolculuğunu Fethiye-Ölüdeniz'e gerçekleştirdim. Uçakla Dalaman Havaalanına inip (son derece küçük bir havaalanı!) Havaş servisi ile 1 saatlik yolculuk sonrası Fethiye'ye ulaşılabiliyor. Yol doğa ile içiçe olduğu için 1 saat sıkılmadan geçiyor. Bundan sonrasını Size resimlerle anlatacağım.

Uçak yolculuğumuz bol hava boşluğuna düşerek tangur tungur geçti, sıkça keşke otobüse binseydik diye düşünmeden edemedik. Diğer taraftanda, bulutların bembeyaz devasa bir kartopu gibi havada yüzmesini seyretmek büyük keyifti.Dalaman-Fethiye arası 1 saatlik yolculuk..
Otele varış :)

Denizle buluşmaOtelde yeni dostlar edinme

Yeni arkadaşlarla 3500 eski rum evinin bulunduğu Kayaköy'e gidiş

Kayaköy'e kahvaltı etmeden gitmenizi tavsiye ederim. Harbi köy kahvaltısı yiyebilirsiniz. Biz maalesef edip gitmiştik ve acayip pişman olduk. Köy şimdiye kadar gördüğüm en şirin en bakımlı köydü. Fethiye ye kadar gidip de Kayaköy'e uğramadan dönmeyin.

Köyde yeterince vakit geçirdikten sonra, 3500 taş evi görmek için tepeye doğru süzülmece... Bu arada evlere yakından bakmak biletli ama çocuklardan ücret almıyorlar, yaşasın çocuk olmak :)
Bu evi halama armağan ettim :)


Yukarı tırmanırken yolda bir kaplumbağa farkettik, ne yalan söyleyeyim kaplumbağa bizden hızlı tırmanıyordu :)

Su ve bisküvi molası.....Zirveye ulaşınca bir taşın üstüne oturup soluklanın ve oksijeni içinize çekin, mis mis....

Selfisiz olurmu???? Halamın kayaköy selfisi.Ah halacım üstüme yıkılmasan olmaz mı? Ben kendimi zor taşıyorum derken hooop foto çekilmiş :)

Kayaköyde bir atölye.Maketin yakından çekilmiş fotoğrafları;
Eski zamanda kullanılmış eşyaların sergisi;
Başka bir atölye;


Doğa, sanat ve tarih turundan sonra otele dönüp havuzda keyif yapma zamanı, lol :)
5.sınıf sosyal dersi almanın en iyi tarafı Türkiye de bir yere gittin mi, ne yenir, ne içilir, tarihi yerleri nelerdir, hepsini öğreniyorsunuz. Bu bilgileri kullanma zamanı...Fethiye'ye gelince de kral mezarlarını görmeden gitmek olmaz,


Kral mezarlarına tırmanınca en güzel Fethiye manzarası ile karşılaşıyorsunuz.Mavi minareli cami.


Kral mezarlarına çıkmak için hayatımda gördüğüm en uzun merdiveni tırmanmak zorunda kaldım. Burası da biletli ve bilin bakalım kimden ücret almıyorlar :)

Tırmanmaktan bitap düşüp nihayet kendimizi dümdüz yüreyebileceğimiz Paspatur Çarşısına attık. Güzel bir yemek yedikten sonra, bu değişik çarşı atmosferini yaşamaktan büyük keyif aldık.Fethiye tatilim çok renkli geçti. Aslında Fethiye de yapılabilecek daha birçok şey vardı, Babadağın tepesindeki restoranda yemek yiyerek manzaranın tadını çıkaramadık, paraşütle atlayamadık, Saklıkent Kanyona gidemedik, hepsini 1 haftaya sığdıramadık, ancak yaptıklarımızın da tadı damağımızda kaldı. Fethiye doğası çok güzel bir yer ama turistik açıdan çok çok pahalı. Fethiye ye tatile gideceklere uyarıda bulunmak istiyorum, otobüs, minibüs fiyatları el yakıyor, taksiyi unutun zaten sanki fuel oil değil, uçak yakıtı ile çalışıyorlar. Yeme-içme deseniz aynı, sahilde sadece kaşarlı tost yemek isteseniz 12 ile 15 TL arasında, varın pizza, hamburger vb kaç TL siz hesaplayın. Parasız sahiller var ancak gerçek Ölüdeniz keyfini yaşamak istiyorsanız Tabiat Parkına girmeniz gerekiyor. Burada Sizi ayakbastı parası ile karşılıyorlar. Tam 6 TL, Öğrenci 3 TL, öğrenci kimliğiniz yoksa TAM sayılıyorsunuz. Girişte para verdiniz diye, şezlonglara yayılmaya kalkmayın, tanesi 8 TL, şemsiyede ayrı satılıyor. Hatta Tabiat Parkından ayrılırken halam cüzdanının bir hayli hafiflediğini söyledi, çok güldük :) 


Nihayet eve dönüş..
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder